Walczenie przeciwko zanieczyszczeniu

Dzień Czystego Powietrza można było świętować kilka dni temu.Z tej właśnie przyczyny należałoby nabrać odrobinę refleksji odnoszących się do ogromnego problemu, pojawiającego się w okręgu całej Polski. Mowa tu oczywiście o smogu, który może być dla ludzi naprawdę niezwykle niszczycielski. Niebezpieczne toksyny, którymi oddychamy w zasadzie każdego jednego dnia, bez żadnych wątpliwości mają do czynienia z rozprzestrzenianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już bez mała rok. W sposób niewątpliwy warto notorycznie uświadamiać czym jest degradacja powietrza lub też jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.

Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych programach został poruszony właśnie ten temat. Trzeba przede wszystkim orientować się, że dzisiaj w naszym kraju zaczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił również problem smogu. Jedną z dobrych metod jak okiełznać degradacji środowiska jest sprawne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego poinformował dodatkowo, że mniej więcej połowę smogu w Polsce generujemy sami w domach. Uznał, że jeśli nie wyeliminujemy kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.

Ponadto, w walkę ze zdegradowanym środowiskiem podłączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Wyrabiana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za ok. 10 lat będzie zeroemisyjna, jak oznajmił Piotr Woźny, prezes spółki. Bądźmy świadomi również tego, iż problem ze smogiem oraz z COVID można ze sobą swobodnie połączyć. Pandemia COVID najpierw pojawiła się w krajach o niezmiernie wysokiej degradacji środowiska, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.

Jeżeli chodzi o smog bez żadnych wątpliwości trzeba też wiedzieć, co w praktyce jest decydującą tego przyczyną. Otóż jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu bez liku niebezpiecznych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wszystkich perspektyw jest nieprawdopodobnie istotna, głównie z powodu naszego zdrowia i zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Zostaw komentarz